تبلیغات
ناظرین کشاورزی 2 - زیتون
 
ناظرین کشاورزی 2
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : SA LAR
شنبه 25 بهمن 1393 :: نویسنده : علی *
Image result for ‫زیتون‬‎
 روش كاشت درخت زیتون توسط بانوان در حیاط منازل

 خاستگاه درخت زیتون سرزمین ایران می باشد . این درخت ده تا پنج هزار ساله بوسیله یونانیان از خاستگاه اولیه اش ایران به یونان و دیگر كشورهای مناطق مدیترانه برده و كشت وتكثیر شد زیرا اب و هوای مدیترانه برای رشد این گیاه مانند ایران كاملا مساعد بود. شهرستان ساوه سالی با هفت صد و پنجاه هزار تن تولید محصول زیتون یكی از مهمترین تولید كنندگان زیتون ایران می باشد. البته امیدوارم از این زیتون هایی كه تولید میشود در سطح شهر و مغازه ها نیز یافت شود و همه شهروندان به ان دسترسی داشته باشند.
خواص درمانی زیتون بی نظیر است. در قران خداوند به زیتون سوگند یاد میكند، زیرا این میوه زندگی بخش و سلامت بخش است. پزشكان در شمارش مزایا و فواید این میوه همه مشترك الرای هستند. شاید حكمت های بسیاری در این میوه نهان است كه به تحقیق و كاوش بیشتر نیاز دارد. بر ان شدم كه خانم های خانه دار نیز از این موهبت یعنی كاشت درخت زیتون برخوردار باشند و به آسانی باعچه منزل را به این میوه مقدس اختصاص دهند تا افراد خانواده شان به اسانی از محصول خوب ان برخوردا شوند. زیتون علاوه بر سلامتی برای زیبایی پوست نیز حائز اهمیت است. برای كسانی كه منزلشان حیاط داشته باشد، میتوانند براحتی به كشت زیتون بپردازند، برای كسانی كه آپارتمان نشین هستند، بالكن مكان مناسبی است، برای كسانی كه پشت بام بی مصرف و عاطل باطل دارند در صورت ایزوله نمودن بخشی و استفاده از سینی گلدان میتوانند به اسانی چندین درخت زیتون را در انجا كشت داده و تمام اهل خانواده در طول كل سال از محصول ان بهره مند شوند و با كنسرو كردن ان در اب نمك تمام سال از این نعمت به وفور بهره مند شوند

میوه زیتون پس از برداشت باید بسرعت از هسته ان جدا شود تا امكان گندیدن و خراب شدن از بین برود. زیرا این میوه پس از برداشت اگر با روش انبارداری نگهداری شوند دچار قارچ شده و گندیده میشوند. برای كاشت دانه های زیتون ان را باید از گوشت جداكرد.
زمین های مساعد كشت زیتون ، زمینهایی هستند كه خاك نرم ورسی و شنی هواخور داشته و پ . های خاك بالاتر از هفت نباشد

روش كاشت هسته زیتون
زمان كاشت هسته زیتون بستگی به میزان گرما محیط دارد. مقداری زیتون رسیده را برداشته و هسته ها را از گوشت ان جدا كرده. بهترین راه این كه انها را میل بفرمایئد بعد هسته ها را در ظرفی تو گودریخته شستشو دهید . بعد هسته ها را زیرافتاب گرم و داغ خشك نمائید تا هیچونه قارچی روی هسته زیتون ها ایجاد نشود. برای احتیاط این دانه ها را به چند شكل میتوانید ضد عفونی نمائید. حتما باید دانه های رسیده زیتون را برای كاشت انتخاب نمائیدتا جوانه تولید شود.برای ضدعقونی كردن زیتون از قارچ و افت ها میتوانید انها را در مایع سركه ریخته با دست تكان داده بعد انها را شستشو داده و برای كاشت استفاده نمائید. سركه قارچ ها را از بین میبرد ولی روش بهتر استفاده از روش حرارتی است كه نه تنها قارچها را از بین میبرد بلكه انگلهای احتمالی را نیز از بین برده و هسته میتواند بشكل مناسب رشد نماید و از گزند قارچ و انگلها در امان باشد.
برای حفاظت هسته مورد نظر از خطر قارچ و آفات دیگر میتوان ان را بمدت 15 دقیقه درقابلمه شیشه ای كمی مرطوب درداردرون محفظه فر اجاق گاز و یا درمیكرووله در 160 درجه قرار داد. در قابلمه نباید سفت بسته شود. بعد از مرحله قارچ كشی دانه ها برای رشد در خزانه اماده میشوند. میتوان قبل از كاشت چند ساعت دانه ها را در اب تصفیه شده خیساند تا برای كاشت مقداری مرطوب باشند. بطور مثال میتوانند با این روش سی چهل جوانه زیتون به شكل تك تك در قوطی های كوچك خالی ماست پرورش دهید و این مجموعه خزانه زیتون شما را تشكیل میدهند. یعنی برای هر جوانه به یك قوطی خالی كوچك ماست نیازمند هستید. البته گلدان های پلاستیكی به قطرسه چهار سانتی متری نیز در گلفروشی ها یافت میشود كه برای این كار مناسب هستند ولی باید برای تهیه ان مقداری هزینه صرف نمائید.ولی این قوطی های خالی كوچك ماست هزینه ای در بر ندارند. . در هر قوطی كوچك ماست فقط یك دانه كاشته میشود. نوك هسته باید رو به بالا باشد تا دانه بخوبی رشد نماید. قوطی ها را با مقداری خاك رسی و شنی پر كرده بعد هسته زیتون را در عمق نیم و یا یك سانتی متر قرار میدهیم. قبل از كاشت وقرار دادن هسته زیتون در هر ظرف ماست مقداری اب ولرم به روی خاك بریزید تا خاك رطوبت لازم را دارا باشد.
بعد این قوطی های كوچك ماست( به نسبت نیاز از ده تا بیست و یا شاید سی به بالا را) كه حاوی خاك و هسته زیتون است را در فضای گرم و افتاب گیر و كمی سایه دار قرار دهید. وقتی جوانه ها شروع به سر زدن و رشد كردن باید انها را در بخش بسیار افتاب گیر قرار دهید زیرا این گیاه به افتاب بسیارنیازی دارد.

آبیاری
قوطی های ماست محتوی دانه شما باید مرتب مرطوب باشد ولی نباید خیلی خیس باشد تا هسته زیتون دچار پوسیدگی و خفگی نشود. برای همین منظور از ظروف خالی اسپره وار ( برای این منظوراز ظروف شیشه پاك كن خالی كه دارای دگمه و بخش اسپره هستند استفاده كنید)برای آبیاری ملایم و تدریجی استفاده كنید. تا همیشه خاك روی دانه مرطوب شده و رطوبت بتدریج به هسته برسد. كافی است فقط با نوك انگشت خاك را لمس نمائید. اگر در این بررسی انگشت شما مرطوب شد. میتوانید مطمئن شوید كه به ابیاری نیاز ندارد. هر روز میتوانید با این بازرسی به میزان رطوبت خزانه تان اگاه شوید و به موقع انها راآبیاری كنید. خزانه جوانه ها را در مرحله جوانه زدن نباید كود دهید. بعد از گذشت دو ماه میتوانید از كودهای مایعی بسیار بسیار رقیق شده هفته ای یكبار برای كود دهی خزانه استفاده كنید. جوانه ها بعد از دوسال با كودهای شامل برگ های خشك شده هفته ای یك بار كوددهی میشوند . به مدت چهار تا شش هفته و یا كمی بشتر جوانه ها ظاهر میشوند. بعد از اینكه جوانه ها رشد كرده و سر زدن لازم است محل این جوانها تغییر یابد. برای این منظور از گلدانهای مناسبی استفاده میشود و به تعداد خزانه باید گلدان تهیه نمائید. این جوانه ها را با خاك با احتیاط از قوطی ماست در اورده و كافی است كه با انگشت كمی قوطی ماست را فشار دهید تا این گیاه اولیه با خاك و ریشه براحتی خارج شود. احتیاط لازم است تا ریشه های طرد شكسته نشوند. هر گلدان را با مقدار كافی خاك رسی شنی اماده كرده و در میان خاك گلدان را با دست گود كرده و این جوانه رشد یافته همراه با خاك كه به شكل یك كاموا كلاف شده است را در وسط گلدان به آرامی قرار داده و اطراف ان را با خاك بشكل ملایم می پوشانید و آنرا ابیاری كرده و دربخش اقتاب گیر حیاط منزل قرار میدهید. همانطور كه گفته شد در مراحل رشد باید این گیاه را مرطوب نگه دارید تا خوب رشد كند. بعد از مدتی كه درختچه ها خوب رشد كردند و دو ساله شدند میتوانید انها را به باغچه منزلتان بخش افتاب گیر انتقال داده و بروش اولیه یعنی اینكه دقت فرمائید ریشه ها به هیچ وجه اسیب نبینند. به همین دلیل نهال را همراه با خاك در اورده و به آرامی و دقت در گودالی كه قبلا اماده نموده اید و ته گودال را با مقداری كود برگی و آب پر نموده اید بكارید بعد از كاشت روی ان را با خاك رس و شنی همراه با كود برگ بپوشانید و با دست كمی فشار دهید. بعد مقداری اب به پای درخت بریزید.
نوع مطلب : گیاهان دارویی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 10:31 ب.ظ
スーパーコピーブランド
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 10:31 ب.ظ
ブランドコピー、ブランドスーパーコピー ルイ?ヴィトン 財布、時計、マフラー,ブランドコピー財布靴下
شنبه 31 فروردین 1398 08:04 ق.ظ
ブランドコピー激安通販店
شنبه 31 فروردین 1398 08:02 ق.ظ
ブランド 激安 服,スーパーコピー ブランド トップス,偽物 ブランド アウター通販
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:41 ق.ظ
スーパーコピー時計N品激安通販店!
یکشنبه 4 تیر 1396 09:29 ق.ظ
My brother suggested I might like this blog. He used to be entirely right.
This post truly made my day. You can not believe just
how a lot time I had spent for this info! Thank you!
جمعه 21 فروردین 1394 08:46 ب.ظ
ناظرین محترم زیتون چرا واقعا خاموشید. مگه ما حق نداریم استخدام بشیم
جمعه 21 فروردین 1394 08:38 ب.ظ
باسلام. جناب آقای دكتر رمضانی . ناظرین زیتون با وجود تلاش خالصانه اما واقعا گمنامن. خواهشا......
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :